Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi - BİRSAM

BİRSAM Direktörü Öztarsu, The Korea Times’ta Türk Dış Politikasını Yazdı

BİRSAM Direktörlerinden Mehmet Fatih Öztarsu, Güney Kore’nin en prestijli gazetelerinden olan The Korea Times’a Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeni döneme yansımalarını yazdı.
“Shift of Turkish Foreign Policy” başlıklı yazısında Rusya ile Kasım 2015’te başlayan kriz sürecini başarıyla yöneten ve normalleşmeye yönelik ilk adımı atan Türkiye’nin karşılaştığı yeni sorunları ele alan Öztarsu, Batı’nın Türkiye’ye karşı kara propaganda ürettiğini belirtti.
 
Yazısında, “Türkiye’nin başarılı Özür Diplomasi’nin ardından Rusya’yla normalleşme ve 15 Temmuz darbe girişimi süreçlerini ele alan Batı ülkeleri aniden Türk dış politikasını eleştirmeye başladılar. Şu anda Türkiye’nin Doğu’ya kaydığı yönünde endişelerini paylaşıyorlar,” diyerek Batı’nın yaklaşımlarını dile getiren Öztarsu Batı’nın da Türk-Rus ortaklığına destek vererek bölgedeki sorunları çözebileceğini vurguladı.
Türkiye’nin, içinde bulunduğu jeopolitik şartlar sebebiyle karşı karşıya kaldığı konularda yalnız bırakıldığını ifade eden Öztarsu, 3 milyona yakın Suriyeli göçmen konusunda dahi Batı’nın Türkiye’ye gerekli desteği göstermediğini belirtti.
 
Rusya ile yaşanan kriz sürecinde Kazakistan ve Azerbaycan’ın arabuluculuk girişimlerini de değerlendiren Öztarsu, bunun kısıtlı imkanlara rağmen takdire şayan bir girişim olduğunu belirtti.
Yazısını, ABD eski başkanı Johnson’ın Türkiye’ye yazdığı sert mektup ve İsmet İnönü’nün “Yeni bir düzen kurulur ve Türkiye de orada yerini alır,” sözüyle bitiren Öztarsu, yeni dönemde Türkiye’nin Doğu’ya daha fazla eğilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Haberin tamamı için: http://koreatimes.co.kr/www/news/opinon/2016/09/137_214688.html
Haberler